Talmberk

Pavel Bartoš
Pavel Bartoš

Dnešní hrad Talmberk je zřícenina částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesničce ležící přibližně 3 km severně od Ratají nad Sázavou. Obec se rozkládá na pravém břehu řeky Sázavy v okrese Kutná Hora. Na katastru, tvořeném místními částmi Samopše, Mrchojedy, Přívlaky, Talmberk a Budín o celkové rozloze 658 ha, žije v současnosti 130 obyvatel.Hrad Talmberk založil Hroznata z Úžic z moravského rodu Kouniců někdy po roce 1284. Byl totiž purkrabímPražského hradu a za věrné služby, které prokázal králi Václavovi II. dostal darem území kolem Úžic na sever od řeky Sázavy.
První písemná zpráva o hradu pochází z roku 1291, kdy došlo k dělení majetku mezi Hroznatovy syny. Hrad se statkem tehdy dostal Arnošt, který ho dostavěl.
V roce 1403, kdy se právě odehrává příběh Jindřicha z počítačové hry Kingdom Come, byl Talmberk majetkem pana Diviše z Talmberka, který našemu hrdinovi poskytl na svém hradě úkryt.
Od poloviny 16. století je uváděn jako neobydlený a pustý. Hrad se tyčí na skalnatém ostrohu. Za hradním příkopem se nacházelo předhradí, které je dnes zastavěno.
Návštěvníci dnes najdou z hradu jen dobře zachovalé torzo okrouhlé hradní věže s původně dvojitou branou a zbytky hradního zdiva. V dobách dávno minulých věž strážila a bránila východní vstup do hradu.

zdroj: https://www.centralbohemia.cz/dr-cs/26000-hrad-talmberk.html

Kingdom Come: Deliverance -  	Warhorse Studios
Kingdom Come: Deliverance - Warhorse Studios