Hrádek u Purkarce (Karlův hrádek)

Kadlecová
Kadlecová

Karlův Hrádek (další názvy též Karlshaus, nebo Hrádek u Purkarce) je zřícenina hradu. Nachází se nad levým břehem Vltavy v katastrálním území obce Purkarec něco přes 6 km severně od města Hluboká nad Vltavou v okrese České Budějovice. Přes ves Chlumec se dá dojet do staré plavecké osady Purkarec (zde je možno navštívit muzeum voroplavby) a odtud je třeba jít pěšky nebo na kole po červené značce (2,5 km) k zříceninám tohoto loveckého hrádku.

K hrádku se dá také dojet také z druhé strany po nově vzniklé cyklostezce z Hluboké nad Vltavou. Cyklostezka vede krásnou přírodou podél "staré obory" a v případě dobrého počasí se jedná o pěknou vycházku či vyjížďku i pro rodiny s dětmi.

V současné době je hrádek volně přístupný.

Hrad byl založen ve 14. století. Založil jej císař Karel IV. podle něhož byl pojmenován Karlshaus. První písemná zmínka o hradu je z roku 1357. Byl nepravidelného, přibližně trojúhelníkového půdorysu a na všech stranách obehnán neobvykle mohutným příkopem a valem. Vstup do hradu střežila brána v průjezdu severního křídla, v níž lze dodnes vidět kamenné lavice. Z větší části se dochovala hradní kaple. Hrad patřil k objektům bezvěžové dispozice, typově vycházejících z přemyslovských hradů s obvodovou zástavbou.

Prvním a jediným zaznamenaným purkrabím byl Petr z Nasavrk. Karel IV. záhy ztratil o hrad zájem a tak ten postupně chátral a upadal. Po roce 1364 nejsou žádné písemné zmínky o purkrabím na hradě a tak se soudí, že snad ani žádný na hradě nebyl. Za husitských válek byl opuštěn a vypálen. Za vlády Václava IV. zanikl. Patřil zřejmě k rožmberskému panství. Nejsou žádné historické zprávy o jeho dalším osudu, zřejmě byl brzy opuštěn a změnil se ve zříceniny.

zdroj: https://www.vltavan-purkarec.cz/karluv-hradek/

L. Herc
L. Herc